Doba pokoronavirová a ceny nemovitostí
17. 06. 2020

Doba pokoronavirová a ceny nemovitostí

V současné době je prvotní přirozenou  reakcí potenciálních zájemců o koupi  vyčkávání, odložení koupě.

Zájemci o koupi mají především obavy z toho, zda v budoucnu budou mít finance na splácení hypoték. Většina kupujících pořizuje nemovitosti na bydlení (byty, domy) na hypotéční úvěr. A pro většinu klientů znamená splátka hypotéky velkou finanční zátěž.

Na druhou stranu ale neví, zda budou mít svoji práci třeba za rok, neví, jaká bude situace v ekonomické oblasti v příštím období. To teď neví nikdo.

Další otázkou je, jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí, jestli se ekonomika propadne do recese. Zřejmě  to nakonec způsobí propad cen nemovitostí.  To ale nenastane hned. Většina zájemců uvažuje tak, že raději s koupí vyčká, zůstane bydlet tam, kde je, dokud se situace nevyjasní.

Oproti tomu se ale majitelé nemovitostí nebudou chtít smířit s myšlenkou propadajících se cenových hladin. Za  nižší cenu prodají jen ti, kteří z nějakého důvodu prodat musí. Nějakou dobu zřejmě potrvá, než si někteří postupně začnou připouštět, že chtějí-li prodat, musí s cenou dolů.

Realitní trh je trh cyklický.  To jsme mohli poznat u nás i v roce 2008 v souvisloti s celosvětovou finanční krizí. Tehdy jsme začali pociťovat dopady postupně, mnozí si dlouho nepřipouštěli, že se jich to také týká.

Stávající nástup změn v březnu 2020 je oproti celosvětové finanční krizi, odstartované v roce 2008 velmi prudký a nečekaný. Důvody nejsou vnitřní jako u tehdejší finanční krize, ale vnější, s touto situací nejsou zkušenosti ani ze zahraničí. Následky omezení v souvislosti s koronavirovými opatřeními v propojených ekonomikách teď nelze spolehlivě a plně domyslet, ale budou obrovské. Obecně v ekonomice platí, že čím je větší a strmější růst, tím je větší následný propad.

V minulých letech, kdy ceny nemovitostí vyšplhaly na svá maxima, se prodaly prakticky všechny nabízené nemovitosti, pokud cena byla alespoň trochu reálná. Nyní ale nastává doba, kdy se prodej nemovitostí, alespoň na nějakou dobu, výrazně sníží a bude mnohem těžší najít zájemce o koupi.

V téhle chvíli je ale ještě stále šance poklesu cen předejít a prodat svoji nemovitost za cenu blížící se cenové hladině  začátku letošního roku. Je stále ještě určitá skupina zájemců o koupi i v tuto dobu. Jakmile se plně projeví následky ekonomických opatření a ceny začnou reálně klesat, pak už za původní ceny nekoupí nikdo a to v horizontu několika let.

Nyní je ale již při prodeji nemovitostí hlavní roli hraje čas a hlavně kvalitně  zpracovaná nabídka. Při současné situaci na trhu a v době silného poklesu poptávky se prodá jen zlomek nabízených nemovitostí.

Proto neváhejte a kontaktujte mě. Domluvte si bezplatnou konzultaci a najdeme řešení Vašich konkrétních potřeb.

 

 

Jana Šnédarová

Váš realitní makléř

iconfinder_phone_1608790+420 606 980 371

mail_icon_128820 snedarovaj@seznam.cz


Jana Šnédarová
Autor: Jana Šnédarová

Od roku 2008 pracuji jako realitní makléř. Osmým rokem provozuji  vlastní realitní kancelář v Ivančicích, kde také bydlím.  Tato práce se pro mě stala koníčkem, za roky své praxe jsem prodala  velké množství realit  v celém Jihomoravském kraji. Snažím se neustále odborně vzdělávat a zvyšovat svůj profesní standard.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Mým hlavním cílem je spokojený klient. Proto poskytuji komplexní servis jak realitních, tak finančních služeb.  Provedu vás celým procesem prodeje i koupě nemovitosti. Kupujícím pomohu se zajištěním financování nemovitost. Majitelům nemovitostí s případnými investicemi. Snažím se o na vybudování dlouhodobého korektního  vztahu se svými klienty a obchodními partnery.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Hovoří za mě reference spokojených klientů. 

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji vám. Pokud Vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mě kontaktovat. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů