Novela občanského zákoníku se dotýká i trhu s nemovitostmi
09. 07. 2020

Novela občanského zákoníku se dotýká i trhu s nemovitostmi

Od 1.7.2020 vstoupila v platnost novela občanského zákoníku. Tato novela zrušila ve většině případů povinnost předkupního práva. Upravuje některá práva a povinnosti u pronájmů bytů a současně se dotýká i podmínek u bytového spoluvlastnictví a společenství vlastníků jednotek (SVJ).

Předkupní právo

Novela ruší po dvou letech platnosti předkupní právo. Majitelé nemovitostí museli nabídnout předmět prodeje ve spoluvlastnictví nejdříve za stejných podmínek ostatním spoluvlastníkům. To kromě extrémní administrativní zátěže mnohdy vyvolávalo problémy i spory. Takových spolumajitelů mohly být i desítky  a na vyjádření se muselo čekat až 3 měsíce, než se mohlo pokračovat s prodejem. Typicky se jednalo o byty v podílovém vlastnictví, s hromadnými garážemi, společnými garážovými stáními, předzahrádkami či sklepy v bytových domech.

Nadále však předkupní právo zůstává v platnosti např. u spoluvlastnictví z dědictví, ale pouze do šesti měsíců od nabytí nemovitosti. Po uplynutí této lhůty se i jeho majitel předkupnímu právu vyhne.

Nájemné

U nájmů lze nově sjednat do nájemních smluv smluvní pokutu za porušení povinností nájemce. Pronajímatel dosud mohl ve smlouvě s nájemcem sjednat pouze nájemné, zálohy nebo náklady na služby a jistotu. Pokud byla ve smlouvě sjednána smluvní pokuta, byla soudně nevymahatelná. Nově platí, že  součet všech smluvních pokut vzniklých za dobu nájmu a jistoty nesmí překročit trojnásobek měsíčního nájemného

Společenství vlastníků jednotek

Novela se týká i fungování SVJ. Mimo jiné stanovuje povinnost založení SVJ u všech domů s nejméně pěti jednotkami, když jsou čtyři ve vlastnictví různých osob. Dříve to byly tři osoby.

 

Pokud máte k novele Občanského zákoníku další dotazy, neváhejte mě kontaktovat.

Jana Šnédarová
Autor: Jana Šnédarová

Od roku 2008 pracuji jako realitní makléř. Osmým rokem provozuji  vlastní realitní kancelář v Ivančicích, kde také bydlím.  Tato práce se pro mě stala koníčkem, za roky své praxe jsem prodala  velké množství realit  v celém Jihomoravském kraji. Snažím se neustále odborně vzdělávat a zvyšovat svůj profesní standard.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Mým hlavním cílem je spokojený klient. Proto poskytuji komplexní servis jak realitních, tak finančních služeb.  Provedu vás celým procesem prodeje i koupě nemovitosti. Kupujícím pomohu se zajištěním financování nemovitost. Majitelům nemovitostí s případnými investicemi. Snažím se o na vybudování dlouhodobého korektního  vztahu se svými klienty a obchodními partnery.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Hovoří za mě reference spokojených klientů. 

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji vám. Pokud Vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mě kontaktovat. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů